Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Jak mám odpovědět na "Kolik je to ještě kilometrů?"

+3 bodů
Když se mě dítě zeptá během cesty někam, "kolik je to ještě kilometrů" nebo "jak je to ještě daleko", jak mám odpovědět?

Uvítal bych odpověď, která by vzala v úvahu co možná nejvíce možných okolností (skutečnou dálku, věk dítěte, pozici odpovídajícího, ...)
17.6.2015 Prvotní otázky (402 bodů)  

2 odpovědí (nemusí být pravdivé)

+1 bodů
V potaz bych určitě bral věk dítěte/jeho rozumovou vyspělost (ono to mnohdy nejde ruku v ruce):

Pokud si již dokáže představit vzdálenosti/má už něco nachozeného, nebál bych se vpálit přesné číslo, pokud ho vím. Bez obalu ho postavit před skutečnost, měl by se s ní poprat, jak jen nejlépe to půjde.

U vlčat/světlušek bych se uchyloval spíše k časovému údaji (obzvláště, pokud nemají hodinky/telefon), pokud je cesta zábavná, stává se čas velmi těžko sledovatelným a tudíž vhodně manipulovatelným.

Jde nám předpokládám o morálku putujícího - pak je vhodnější říkat buďto přesné číslo, nebo menší. Říct 7-letému vlčeti, že je to ještě 6 kilometrů a že jsme ušli teprve 2, může mít drastický dopad na ochotu cestovat. Spíše říct - "Do hodinky jsme tam, když do toho šlápneme možná i dřív.".

Neurčité odpovědi jsou snad nejhorší (brzy, za chvíli, ještě kousek), to už je lepší odvádět od tématu ("Ještě to kus je, avšak důležitější otázka je - vzal sis tu KPZ, jak jsem po tobě chtěl?").

Toto téma lze určitě ještě rozšířit, nechávám ostatním volný prostor pro okolnosti jako počasí, velikost skupiny, povaha cesty a další.
24.6.2015 Vlče (226 bodů)  
Upraveno 24.6.2015 Profesor
+1 bodů
Já bych jednoznačně odpověděla pravdivě, podle věku i vysvětlila, ukázala na mapě, řekla za jak dlouho tam asi dojdeme a ptala se proč to chce vědět - je unavený/á, zvědavý/á.....
10.10.2015 Linka (80 bodů)  
...