Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Kde sehnat palivové dřevo na tábor a v jakém množství?

+1 bodů
Nazdar,

pořádáme letos tábor poblíž lesa, kde můžeme dřevo pouze sbírat (nikoli kácet) a není ho tam zrovna příliš. Vaříme na klasické vojenské polní kuchyni.

1. Jaké množství se (v cm3) se tak může na táboře ztopit? (35 lidí, 14 dní).

2. Kde ho sehnat? Zatím nás napadlo jen kontaktovat pily v okolí, jestli by nám levně neprodaly či nepřenechaly nějaké odřezky.

Tábořiště leží poblíž Třebechovic p. Orebem (obec Štěnkov).

Díky!

Makak.
2.4.2016 Makak  

1 odpověď (nemusí být pravdivá)

+1 bodů
Ahoj Makaku,

nevím, jak moc jsi problém řešil a co všechno jsi zkusil, takže odpovím možná trochu obsáhle.

Jelikož na táboře se většina dřeva využije samozřejmě na topení, není moc rozumné kupovat dříví z pily, byť nějaké odřezky či odpad. Prvním důvodem je jeho vysoká cena, způsobená dotacemi na spoluspalování štěpky, kdy se pilám vyplatí odpad štěpkovat a draze prodávat elektrárnám a výtopnám. Pokud tedy odpad chceš, musíš teplárny přeplatit, nebo potkat majitele pily, který slyší na podporu skautů. Druhý důvod je fakt, že pily obvykle nabízí odpadní dřevo a krajiny mokré, čili nevhodné k topení. Asi neznám pilu, která by nechávala krajiny ležet rok nebo dva venku a teprve potom je prodávala.

Za lepší variantu považuju dřevo z lesa. Podle lesního zákona (289/1995 Sb., §19) si každý může pro svoji potřebu sbírat suchou na zemi ležící klest, tedy suché větve a vlastně všechno do průměru max 7cm.

V případě, že je v okolí tábořiště takového materiálu nedostatek, je potřeba se kontaktovat se správcem místních lesů a domluvit si tzv. samovýrobu, tedy možnost sám si dříví v lese vyrobit na určeném místě a za dohodnutých podmínek. Jedná se o variantu obvykle poměrně pracnou, ale většinou levnou. Doba, kdy hajní rozdávali silné sušiny za pár šlupek je sice dávno pryč, protože i toto dříví se dnes dá prodat za slušné peníze (např. na výrobu vlákniny), ale i tak možnosti stále jsou. Na tábory bývá obvykle nejlepší varianta si domluvit tzv. prořezávku na zem. Prořezávka je snížení hustoty porostu odstraněním části jedinců a to v takovém věku (obvykle 10 až 20 let), kdy jsou stromy ještě poměrně slabé (řekněme do průměru 10 cm na pařezu) a náklady na výrobu takového dříví převyšují jeho hodnotu. Proto se odstranění jedinci pouze porazí a nechají se shnít na zemi. Cca rok či dva po provedení prořezávky se ti pak na zemi válí spousta již suchého, slabého a tedy levného dřeva na topení.

Koukal jsem do lesnických map a zjistil jsem, že lesy okolo Štenkova patří několika větším majitelům: Lesům ČR, obcím a šlechtickým rodům a poměrně bych se divil, kdyby se ani u jednoho z těchto správců lesa nedala domluvit samovýroba paliva na skautský tábor. V daném regionu sice nikoho neznám, ale pokud mi pošleš přesnější souřadnice tábořiště, kouknu se na nejbližší majitele a přes některého z místních kolegů bych ti zkusil sehnat kontakty na jejich správce lesů, či přímo na místní hajné (počítej, že tito větší vlastníci mají vždy svého hajného, takže lesy v okolí Štěnkova spravuje třeba 5 různých lesníků, podle majitele dané části lesa).

Ohledně množství je to těžká otázka-vařil jsem na několika táborech a velmi záleží na tom, jaká máte kamna, tedy hlavně na tom kolik žerou dřeva-v tom jsou opravdu obrovské rozdíly. Pokud by se tě hajný ptal, řekni mu, že odhaduješ 8-10 prostorových metrů, ale ať to bere s rezervou.

Pokud budeš chtít zmíněné kontakty, ozvi se mi na mail sedlak.ls197@lesycr.cz

Zatím ahoj, snad je ti má odpověď k něčemu.
6.4.2016 Vláďa Sedlák - Opičák  
...