Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Nábor nových členů - jaké jsou efektivní metody pro každou věkovou skupinu?

+2 bodů
Oddíl je potřeba udržovat a rozvíjet - co je a co není dobré udělat? Chodí se ještě do škol? Nábor skrze stávající členy? Plakáty? Co funguje a co nefunguje? A jsou nějaké rozdíly při nabírání jiných věkových skupin?
27.6.2015 Vlče (226 bodů)  
změněna klíčová slova 27.6.2015 Profesor
Kdo je ochoten přečíst delší metodiku, tak ústředí vydalo k tomuto tématu knihu "Jak získat nováčky": http://casopisy.skaut.cz/knihovna/462

2 odpovědí (nemusí být pravdivé)

+1 bodů

Náš oddíl (Sezimovo Ústí, obyvatelstvo 7000) v každý rok v září přijde během prvního týdne do základních škol, a to do 1. až 3. třídy ZŠ, kde máme krátkou prezentaci o skautingu, a někdy přitom s dětmi hrajeme nějakou jednoduchou hru. Dětem přitom rozdáváme malé letáčky. Někdy místo toho jen dáváme letáčky rodičům odcházejícím ze školy 1. září. Efektivita není moc vysoká, z náboru do oddílu přijde vždy 1 až 3 děti. Přesto většina členů našeho oddílu přišla právě přes tuto metodu.

Jednou jsme vyvěsili velké množství plakátů, které zvaly děti z veřejnosti přímo na náš skautský tábor. Z tohoto nám přišlo 1 vlče, které je v oddílu nyní již mnoho let.

Tedy, pro nás jsou tyto metody málo účinné, ale přesto fungují.

Letos jsme udělali rozsáhlejší nábor ve školách - skládal se ze tří částí:

  1. Prvního září jsme rozdávali letáčky rodičům odcházejícím ze škol.
  2. Další den jsme měli krátkou prezentaci ve 2. - 4. třídě základních škol.
  3. A další den jsme pak měli "odpoledne her" (na které byly děti odkazovány právě skrze letáčky rodičům a dětem ve školách). Toto odpoledne her jsme udělali na náměstí a přišlo překvapivě velké množství dětí.

Na tomto odpoledni her jsme pak děti zvali na zahajovací schůzky našich oddílů - a na zahajovací schůzku dívčího oddílu přišlo 8 nováčků, na zahajovací schůzku chlapeckého oddílu 11 nováčků.

Tedy ano, přinejmenším pro kategorii vlčat chození do škol může fungovat.

Letáček na odpoledne her.

 

30.6.2015 Profesor (1,080 bodů)  
Upraveno 6.9.2015 Profesor
+1 bodů

Náš oddíl, www.cxl.cz, Praha 4, dlouho hledal a potácel se v různých náborových aktivitách: 

  • Skautské odpoledne v družinách 
  • Akce pro děti v OC Chodov, což je největší obchodní centrum v Praze 
  • Návštěva přímo v hodinách

Nejvíce se nám pak paradoxně osvědčilo investovat všechen svůj čas na poskládání webových stránek a jejich optimalizaci. Dnes již v podstatě žádné náborové aktivity nepořádáme. Lidi, co chtějí přihlásit děti do skauta, si nás najdou sami. Zavolají vůdci oddílu na kontakt z webu a ten je pozve na zkušební schůzku. 

Poměrně klíčová pak na udržení nováčka v oddíle je příprava družiny na jeho příchod, ale i navázání slušného kontaktu s rodiči. 

Zatímco nováček se rozkoukává na první schůzce, jeden z vedoucích předá rodiči vizitku, představí se mu a povypráví, co v oddíle děláme, s čím můžeme pomoci a s čím naopak mohou pomoci oni nám.  Rodič tak bude již od první schůzky cítit nějaký osobní kontakt a sounáležitost k oddílu. 

9.10.2015 Pája (180 bodů)  
Upraveno 10.10.2015 Profesor
...