Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Co mám dělat, když ve družině někoho záměrně a neskrývaně vyčleňují z kolektivu a nemají ho rádi?

+7 bodů
Do jaké míry se mám vkládat do vztahů mezi dětmi? Mám si promluvit s vyčleněným děckem nebo s ostatními a mám spíš vznášet prosbu nebo je pokárat? Mám kontaktovat rodiče?
26.5.2015 anonym  

1 odpověď (nemusí být pravdivá)

+1 bodů
Hodně záleží na věku (vyspělosti?) skupiny a i na tom, jak přistupují k tobě - pokud jde o partu starších skautů, kterou už nějaký rok vedeš, a vyčleňují takto nováčka, je mnohem snazší si s nimi promluvit (navíc je znáš a proto to uděláš tím nejvhodnějším způsobem) a přijít na kloub tomu, proč ho vyčleňují. Důvodů ti mohou dát hodně - je nový ("Vy jste tenkrát taky byli."), neví, jak to tu chodí ("Tak mu dejte čas/příležitost."), neumí ani tento základní uzel ("Tak mi ukaž, jak uděláš toto." - vyber známou slabinu tohoto dítěte, která je zároveň něčím základním u vás v oddíle, např. morseovka/první pomoc. Ukážeš mu, že i on to neví, ale kvůli tomu ho vyčleňovat nikdo nebude).

Pokud jde o vlčata/světlušky, tak je to určitě mnohem těžší - s touto věkovou kategorií jsem dlouho nepracoval, proto bych asi tuto část odpovědi nechal na někom jiném.

Obecně je fajn zjistit, jestli je dítě odstrkováno kolektivem bez nějakého pádného důvodu, nebo jestli dítě dělá něco, co cíleně kolektivu vadí - to pak určuje, s kým je třeba primárně komunikovat.

Nevýrazného nového člena, který je držen bokem, je vhodné lépe poznat - objevit dovednost/znalost, která by mohla zbytku kolektivu přijít zajímavá (např. LARPem postihnutá družinka skautů jistě ocení jeho nadšení do kovařiny a vlastnoručně vytvořený štít - i kdyby ho hned nezačali mít rádi, minimálně je to otevřené okno k diskuzi).

Je vždy vhodnější pronášet prosbu, avšak rádce by měl poznat, kdy je družina příliš soudržná, než aby dokázala přijmout novou tvář.

Rodiče bych kontaktoval až ve chvíli, kdy vše selže, a dospěješ k názoru, že dítě začlenit nelze. Předtím se však první poraď s ostatními rádci/vedoucím oddílu. Rodiče jsou až poslední možnost - někdy je holt potřeba přijmout tu realitu, že je dítě nutné poslat k jinému oddílu/družince a v nejhorším případě ho odmítnout. Na sílu totiž v tomto ohledu nebude fungovat nic.
25.6.2015 Vlče (226 bodů)  
Upraveno 26.6.2015 Profesor
Na druhou stranu rodiče možná mohou pomoci. Děti, které jsou vyčleňované z kolektivu ve skautu, tak tím spíše budou vyčleňované z kolektivu např. ve škole.
no je dobré, aby to věděli, ale nevím, jak by pomohli k začlenění potomka do družiny (informace, že je vyčleňován i jinde je sice zajímavá, ale s naším začleňováním nám moc nepomůže). a osobní domluva rodiče k jiným dětem v družině třebas těch vlčat může spíše uškodit, než pomoci.
...