Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Jak často je vůdce skautského oddílu obviněn v trestním řízení v souvislosti se svojí funkcí?

+1 bodů
Právě jsem se stal vůdcem oddílu a docela se bojím toho, že udělám někde nějakou chybu, budu odsouzen za nějaký trestný čin ve spojitosti s vedením oddílu a zkazí mi to zbytek života.

Jak často se stává, že by byl vůdce skautského oddílu obviněn v trestním řízení v souvislosti se svojí funkcí, např. za ublížení na zdraví z nedbalosti?
22.5.2015 Prvotní otázky (402 bodů)  

1 odpověď (nemusí být pravdivá)

0 bodů

Ústředí se k tomuto nechce příliš vyjadřovat. Jako důvod je uváděna ochrana osobních údajů a soukromí obviněných. Nejspíše se ale jedná o jednotky případů ročně.

Soudní rozhodnutí jsou veřejná, byť se občas dají jen těžko dohledat. Některá trestní řízení se skautskými vedoucími dojdou až do Nejvyššího soudy, jehož databáze se dá prohledávat na internetu. Z těch, která jsem našel, můžu odkázat na:

  • 3 Tdo 1495/2014-23, odsouzení za pohlavní zneužití; z usnesení Nejvyššího soudu mimo jiné vyplývá, že je možné jako trest uložit zákaz funkce skautského vedoucího
  • 7 Tdo 1014/2011-40, odsouzení za obecné ohrožení; vybuchla propanbutanová láhev ve stanu na skautském táboře, obviněný dostal za trest jeden rok odnětí svobody (podmíněně se zkušební dobou 3 roky) a k zaplacení zhruba 800.000 Kč pojišťovnám zraněných.
No, a pak tu samozřejmě máme média:
(Tato odpověď není úplně kompletní. Pokud někdo víte víc, napište prosím také odpověď.)

 

7.6.2015 Profesor (1,080 bodů)  
...