Na webu Skautqa můžete klást otázky týkající se skautingu, Junáka nebo vedení skautské družiny nebo oddílu a dostávat odpovědi od ostatních skautských činovníků.

Klikněte sem pro více informací.

Toto není oficiální web Junáka.

Dá se zvládat vedení oddílu společně s...?

+2 bodů
Ahoj,

zajímalo by mě, jestli, jak dobře a co maximálně se dá zvládat společně s vedením oddílu. Studium vysoké školy daleko od místa oddílu (tím myslím, že během pracovního týdne vůdce nemůže být s oddílem). Dá se to zvládat společně se studiem vojenské vysoké školy? Společně s náročným studiem všeobecného lékařství, popř. vojenského všeobecného lékařství? (kde se dá očekávat, že by se vůdce oddílu nemohl účastnit oddílového života během pracovního týdne a možná také ani některých akcí o víkendech). Vedete někdo oddíl a přitom sloužíte v armádě?

Díky za odpovědi. Nejradši budu za skutečné zkušenosti z praxe.
27.11.2015 Jakub  

3 odpovědí (nemusí být pravdivé)

+1 bodů

Je velmi snadné studovat vysokou školu, a přitom vést oddíl. Já jako zástupce vůdce oddílu i vůdce našeho oddílu oba studujeme vysoké školy (já studuji matfyz s výhledem na vyznamenání, takže bych neřekl, že je to zvlášť jednoduché) a oddíl máme 100 kilometrů od škol. Zvládat se to dá velmi dobře.

Ba dokonce víc - oba jsme schopni každý týden vést družinové schůzky, což dělal i předcházející vůdce oddílu během svého studia vysoké školy, a ty schůzky jsou kvalitní.

Vysoká škola nezabere tolik času, kolik myslíš. A vedení oddílu je relativně jednoduchá činnost, která nebere moc času (relativně ke studiu, například).

Je méně lidí, kteří zvládají vedení oddílu společně s pravidelným zaměstnáním, a ještě méně, kteří to zvládají společně s rodičovstvím, ale stále se to dá snadno zvládnout (a máme na střediskou několik lidí, kteří vedou oddíl a zároveň pracují).

Pokud chceš vést oddíl, můžeš.

EDIT: A ohledně toho, že nemůže být přes pracovní týden s oddílem, občas je možné školu zařídit tak, abys měl například v pátek odpoledne volno, což ti umožní se podívat na schůzku.

27.11.2015 Profesor (1,080 bodů)  
Řekl bych, že vést oddíl není snadné. Rozhodně není snadné vést oddíl velmi dobře, k čemuž by měl každý vůdce směřovat. Z osobních zkušeností mi přijde snadnější vést oddíl a přitom pracovat tam kde oddíl je, než při tom studovat v jiném městě. Je to individuální, je to o tom kolik chceš čemu dát a o tom, jak si rozdělíte v oddílu odpovědnosti (plánování s ohledem na školní povinnosti atp.). Každopádně se to dá.
Je pravda, že čím více času oddílu věnuješ, tím lepší to bude vedení. Řekl bych ale, že většina oddílů je vedena takovýmto způsobem. Středoškoláků schopných vést oddíl není mnoho, takže většina vůdců buď studuje vysokou školu nebo pracuje; a mnoho oddílů je v městech bez vysokých škol.
+1 bodů
Aktuálně jsem ve druhém ročníku medicíny (na naší fakultě nejtěžší ročník) a rozhodně záleží na rozvržení času a taky lidech okolo Tebe. Mám období, kdy do skautu investuji hodně času. Jsou to hlavně prázdniny a začátky semestrů, kdy chodím na páteční schůzky, porady, akce a chystám si program dopředu. Uprostřed semestru čerpám z toho, co jsem si připravila a na konci semestru a o zkouškovém musím prostě skaut odložit a nechat to na ostatních. Občas sice pak zajdu na schůzku, ale program chystat nestíhám. Ono by se to možná dalo rozvrhnout, ale není to moc příjemné vědět, že se mám soustředit na školu a místo toho řešit problémy v oddíle, plánování apod. Nepostradatelná je pro mě komunikace s ostatními vedoucími přes maily a taky vědomí, že když nemůžu, tak to vždycky někdo vezme. Asi tak.
29.11.2015 Jája  
0 bodů

No odpoved je velmi individualni podle schopnosti jednotlivce, ale ja jsem mel na medicine spoluzaka ktery se podilel na vedeni oddilu vlcat. Obecne lze asi rict, ze pokud bereme studium jako zamestnani a vedeni oddilu jako konicka tak by to melo byt ok protoze lide chodici do prace maji konicky....

9.3.2016 anonym  
...